کاهش 15 تا 30 د سی بلی صدای داکت اسپلیت ها با دیجیکنترل

دیجیکنترل
نوعی سیستم کاهش دور برای الکتروموتورهای خازن دائم مانند دیسکی، اکسترنال روتور و یونیورسال است که بویژه برای انواع فن، هواکش و دستگاههای تهویه تکفاز پیشنهاد می‌شود. این سیستم ابداعی، از اینورتر ارزانتر است و کاربری آن آسانتر است و با انواع ترموستاتهای سه دور مکانیکی و دیجیتال سازگار است. از مزایای این سیستم ، بازده بالا،عدم ایجاد نویز و اعوجاج در خروجی و در نتیجه کاهش یا حذف صدای موتور (ناشی از نویز) و کاهش مصرف انرژی است.در بسیاری از موارد ، کاربر یا مصرف کننده میتواند سیستم تهویه را روی دور کم تنظیم نماید تا سیستم تهویه بسیار آرام و بیصدا کار کند.تاکنون در پروژه های ساختمانی متعدد ، با نصب دیجیکنترل ، صدای دستگاه تهویه آپارتمانی داکت اسپلیت در حدود 15 تا 30 دسی بل (Dbm) کاهش یافته و موجب رضایت و آسایش کاربران و ساکنان آن مجموعه  ها شده است.

دستگاه ابتکاری دیجیکنترل با کاهش دور موتورفن خازن دائم سبب می‌شود فن به آرامی کار کند و علاوه بر کاهش شدید یا حذف صدای مزاحم دستگاه، مصرف انرژی را کاهش میدهد. دیجیکنترل ارزانتر از اینورتر و کاربری آن ساده تر  و سازگار با ترموستات‌های اتاقی معمول در صنعت تهویه است. دیجیکنترل عیوب و مشکلات دیمرهای معمولی شامل ترایاک را اعم از نویز و اعوجاجات و نوسانات و تلفات حرارتی ندارد.

سیستم داکت اسپلیت سیستمی است که از دو بخش تشکیل شده است: یونیت داخلی یونیت خارجی به یونیت خارجی آن اصطلاحاً کندانسور یونیت می گویند که شامل کویل کندانسور، فن کندانسور و کمپرسور می باشد. به یونیت داخلی اواپراتور یا هواساز گفته می‌شود. ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی توسط لوله های مسی عایق شده صورت می گیرد. نحوه ی کارکرد آن به این صورت است که کندانسور ، گاز خنک شده را به یونیت داخلی ارسال می کند، در داخل یونیت داخلی گرمای محیط توسط گاز گرفته می‌شود و به هوای سرد تبدیل می‌شود، هوای سرد هم توسط فن به محیط داده می‌شود. دسته بندی انواع داکت اسپلیت داکت اسپلیت ها به 2 دسته ذیل می‌شوند.

1- داکت اسپلیت معمولی

2- داکت اسپلیت اینورتر گرید داکت اسپلیت های مصرف معمولی B و گرید داکت اسپلیت های کم مصرف A می باشد که داکت اسپلیت اینورتر نام دارند مزیت آنها این است که هزینه برق کمتری را برای مصرف کنندگان دارند. کمپرسورشان دیجیتال است و با تغییر دور این اتفاق می افتد, یعنی وقتی مصرف کم می باشد دور کمپرسور پایین می آید و وقتی مصرف بالا می باشد دور کمپرسور هم بالا می رود چون عمده مصرف برق کمپرسورها لحظه ی استارت است که به شدت آمپر مصرفی آن بالا می رود پس وقتی که تعداد استارتها را کم کنیم یعنی مصرف برق را هم کم کرده ایم .در کمپرسور دور متغییر اتفاق به این صورت می افتد که، یک بار استارت می زند و دور آن به کمترین دور ممکن می رسد و دوباره دور آن بالا می رود و این باعث می‌شود که مصرف برق پایین تر بیاید. یکی از عیب های اساسی آن اینست که عمر کمی دارند چون کمپرسور مدام روشن می باشد، عیب دیگر آن هزینه اولیه بالای آن می باشد داکت اسپلیت شیوه و نحوه نصب داکت اسپلیت از دهانه ی خروجی هواساز یا همان یونیت داخلی در سقف کاذب کانال کشی انجام شده و در هر قسمتی که نیاز باشد دریچه ای تعبیه می‌گردد و متناسب با هر فصل هوای سرد یا گرم خارج می‌شود. برای تولید هوای گرم یک کویل آب گرم جلوی دستگاه یا پشت دستگاه قرار می گیرد. کویل آب گرم که یک کویل مسی مارپیچ 2 ردیفه یا 3 ردیفه می باشد، آب گرم داخل آن می‌گردد و همان فن هوا ساز این بار هوا را از روی آن عبور می دهد، گرمای آب را می گیرد و تبدیل به هوای گرم می کند و آن را به فضاهای موردنیاز ارسال می کند. می توان تولید گرما از طریق معکوس کردن سیکل تبرید را اضافه کرد. این سیستم دارای مکش و دهش با کانال می باشد، که عموماً مکش آن پشت دستگاه می باشد و این مکش باعث می‌شود که چرخش هوا در سرما و گرما در محیط کامل صورت بگیرد و سریع تر محیط را به دمای یکنواخت می رساند. بهترین مکان برای دریچه مکش 70 سانتی متر تا یک متر از زمین می باشد.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

1.مستقل بودن هر واحد

2.هزینه اولیه ارزان 3.تعمیر و نگه داری کم

4.کارکرد آسان

5.طول عمر مناسب

معایب استفاده از داکت اسپلیت

1.کنترل زوم ندارد، هنگامی که دستگاه داخل آپارتمان روشن می‌شود تمام فضا اعم از سالن و اتاق های خواب هم دما میشوند.با وجود ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است دمای هوا اندازه گیری می‌شود و این از بزرگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است. البته با استفاده از دمپر و ترمستات ویژه دمپر میتوان میزان هوای ورودی و در نتیجه دمای هر اتاق را تا حدی جداگانه کنترل نمود.

2.در مقایسه با مینی چیلر یا چیلر مصرف برق آن تا حدودی بالاتر می باشد ولی نسبت به اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر می باشد.

3.در اکثر داکت اسپلیت ها صدای دستگاه آزار دهنده می باشد . با استفاده از کنترلر موتور فن دیجیتال دیجیکنترل میتوان صدای داکت اسپلیت را کاهش داد تا آزاردهنده نباشد. دیجیکنترل با کاهش ولتاژ موتورفن بدون هیچ نویز و اعوجاجی دور موتورفن را کم میکند لذا صدای آن بشدت کاهش می یابد و انرژی نیز بهینه مصرف می‌شود.

در انتخاب دستگاه داکت اسپلیت دو فاکتور بسیار مهم وجو دارد:

1.انتخاب دستگاه

2.اجرای درست و اصولی

تذکر:  
مشکل شماره 3 که صدای آزار دهنده داکت هاست با دیجیکنترل یا بعبارت دیگر کنترلر موتور فن قابل حل است